Ez a nyakláncom a legelső vízszintes medálom. A botmedálokat aki üveggel foglalkozik, szinte mindenki függőlegesen használja (lehet, hogy van kivétel, én még nem láttam, elnézést ha tudatlan vagyok). Természetesen ez nekem is nagyon bejön,szeretem őket, de jobban szeretek kilógni a sorból és a saját fejem után menni, így született meg ez a nyakláncom. Arra gondoltam milyen dögös lenne ha a megszokott formát elfektetném, ez lett belőle. Ez a formavilág is nagy kedvencem lett (mint a masnik) és szívesen tervezek velük a továbbiakban is. Ezután a lánc után jött még pár hasonló, majd őket is megmutatom. A fejemben pedig már ott vannak az újak.
2010. július 31., szombat
2010. július 29., csütörtök
Workshop 3.rész / lámpagyöngy
Végre jöhet az utolsó két nap röpke története, kissé soká sikeredett ezt a bejegyzést megírnom, a lent megírt sok sok teendőm miatt.:-)
Vágjunk hát bele!
Az utolsó két napban másik nagy szenvedélyemnek hódolhattam a lámpagyöngy készítésnek. Ezzel a technikával csak fél éve ismerkedtem meg közelebbről, a fusing hozta magával és számomra mindegy csak üveg legyen alapon, természetesen ebbe sem volt nehéz belebolondulnom. Így a maradék két napom is gazdag és tartalmas volt. Mivel nem ez volt az első lámpagyöngyözésem, így itt sem az alapokkal kezdtük. Azért pár szó az alapokról dióhéjban.
A gyöngykészítéshez szükség van (bal oldal) egy gázégőre, mert gáz és oxigén keverékével, egy speciális réteggel bevont fém pálcára olvasztják meg az üvegpálcát. Valamint egy speciális védőszemüvegre, ami védi a szemet a begyulladástól. Az alapgyöngy ezután már csak kézügyesség és türelem kérdése. Imádom ahogy az izzó üveg formálódik a szemem előtt. Üveggyöngyöket készíteni felér egy relaxálással.:-)
A kész gyöngyöt lassan kell kihűteni (ez több óra), nehogy az üveg belső feszültsége miatt eltörjön. Egy bizonyos méret felett pedig még kemencébe is be kell tenni a még ki nem hűtött, kész üveggyöngyöt.
Mi most a workshopon díszítési technikákat tanultunk, speciális üvegrudakkal ismerkedtünk. Az üveggyöngynél rengeteg díszítési technika van, mi most a laticcino (csavart minta), filigrano (színtelen réteggel bevont vékony csík az üvegrúd belsejében), és murini (a millefiori testvére, rengeteg réteg egymáson, fém formába alakítva, majd a végén feldarabolva) technikával ismerkedtünk meg közelebbről.
A technikák mellett kipróbáltuk a redukciós üvegpálcát, aminek oxigén nélkül csak a gázlángon égetve metálos fénye lesz, valamint a glimmer port, amit az üveggyöngy felületére kell tenni és ettől selymes fénye lesz (arany vagy ezüst).És jöhetett a gyakorlás, és próbálkozás hegyek. :-)
Megmutatom a végeredményt is, vannak benne jók is elvétve, de a többség csak éppen veri a mércét.:-)))) Mindentől függetlenül én imádom őket, még akkor is ha messze nem ők életem fő művei. Lesz ez még jobb, ígérem....:-)))))))
Fantasztikus 1 hét volt. Nagyon jól éreztem magam, köszönöm Mártinak és családjának,
a Glass Design egész csapatának, és a lányoknak akikkel együtt tanulhattam, kísérletezhettem majdnem 1 héten keresztül.:-D
2010. július 27., kedd
Nagy boldogság!:-)
Az úgy kezdődött, hogy tavaly arra az elhatározásra jutottam, hogy belevágok főállásban a kézműves létbe. Elegem volt az esténkénti alkotásból, a kompromisszumokból, hogy ez csak a hobbim, arra vágytam és vágyok, hogy ez lehessen a hivatásom és a hobbim egyben, hogy csak ezzel foglalkozhassam. Arra vágyok, hogy a fejembe lévő ötleteket ne este munka után fáradtan, hanem, napközben, erre koncentrálva ,100%-ban végezhessem. Ez jó nekem, a családomnak és a vásárlóimnak is. Így olyan ékszereket készíthetek ami a saját tervezésem, amiben benne van a szívem-lelkem.:-)
Nekivágtam hát. Az elmúlt hónapok csak erről szóltak, mindent eköré építettem, pályáztam vissza és visszanem térítendő pénzekre, üzleti tervet írtam, cash flowt készítettem, tanácsokat kértem és fogadtam....és most a megnyert pénzből saját műhelyem lesz! (igaz csak a lakás egyik részében), de lesz.:-)
Saját kemencém, csiszoló és fűrészgépem, gyöngyözéshez lámpám, és még sok sok apróbb szerszámom, minden alapom megvan álmaim megvalósításához.
Nagyon-nagyon boldog vagyok, és úgy érzem végre szabadon szárnyalhatok és alkothatok, nem lesz bérégetés és kompromisszumkötés. Saját szerszámokkal, saját ötletekkel végre megmutathatom úgy igazán, hogy mit is tudok. Sajnos a kemencémre várni kell, mert Amerikából jön (de bízom benne, hogy nem sokat), addig is várom a többi gépet és szerszámot, és pakolok és alakítok, a lakásban, hogy minél előbb dolgozhassam, úgy kinema módra!
Mivel hiszem, hogy minden okkal és akkor történik mikor annak itt az ideje, és hiszem, hogy mi alakítjuk a sorsunkat, jelenünket és jövőnket. Most küldök Nektek egy általam festett szeretet mandalát, hogy Ti is azt és úgy csináljátok, ahogyan szeretnétek!
Legyen erőtök a vágyatok megvalósításához, vagy akár egy újrakezdéshez is, mint nekem!
Tudom, még hosszú út áll előttem, de ez az út boldog és alkotással teli lesz, és ez nagy-nagy öröm.:-)
Kívánom Nektek álmaitok megvalósulását! :-D
2010. július 25., vasárnap
2010. július 22., csütörtök
Workshop 2. rész - fusing
A következő nap az ezüst gyurma után az üveg jegyében telt.
Mivel a résztvevők mindegyike valamilyen formában dolgozik az üveggel, ezen a napon nem magával az olvasztással, rogyasztással, üveg vágással ismerkedtünk, hanem kipróbáltunk új anyagokat, technikákat.
A fusing egy elég hosszú folyamat. Kezdődik a minta kigondolásával, az üveg kiválasztásával. Ezt követi az üveg méretre vágása. Majd minden méretre vágott elemét, egyenként megtisztítunk, zsírtalanítunk. Ezt követi a megtervezett darab összeállítása. Ha esetleg szükséges itt-ott még tisztítás előtt,előcsiszolhatjuk de ha ez ember lánya ügyesen vág üveget akkor erre a lépésre nincs szükség.:-)
A fusing egy elég hosszú folyamat. Kezdődik a minta kigondolásával, az üveg kiválasztásával. Ezt követi az üveg méretre vágása. Majd minden méretre vágott elemét, egyenként megtisztítunk, zsírtalanítunk. Ezt követi a megtervezett darab összeállítása. Ha esetleg szükséges itt-ott még tisztítás előtt,előcsiszolhatjuk de ha ez ember lánya ügyesen vág üveget akkor erre a lépésre nincs szükség.:-)
És az üvegek bekerülnek a kemencébe.
Amint ez látszik a képen nem egy kispályás kemencével volt dolgunk, elég méretes egy darab.:-)))
Az én üvegeim ebből, alulról a második sor, a többi a lányok munkája. Ebben a fázisban lehetett pl. beszórni Thompson porral.
Ezek után jön a megfelelő hőfokon való égetés, majd a lassú kihűtés, ami egy lényeges lépése a folyamatnak.
Másnap reggel kivettük a kemencéből a kihűlt termékeket. Itt már látszik a kemence mérete.:-) Imádtam.:-))
Látható, hogy az üveg mennyire kigömbölyödött.:-)
Miután az üvegrogyasztás részével megvoltunk, jöhetett a többi munka. Csiszolás és a homokfújás. Ez most olyan kevésnek hangzik, de ezzel is volt ám dolgunk bőven.
A csiszolásnál az üveg élét derékszögűre kellett lecsiszolni, eléggé unalmasnak hangzik, de mégsem az. Állandó koncentrálást igényelt, mert könnyű volt 1-2mm elcsiszolni.:-)) Lehetett sarkokat vagy épp 30, 45 fokos éléket is csiszolni. Kinek mi tetszett.
Csiszolás után jött a homokfújás. Ez egy fantasztikus dolog. Nekem nagyon nagy élmény volt. Ki kellett találnunk a mintát,(ez akármi lehet). Utána egy speciális homokfújó fóliából ki kellett vágni, majd a maradék felületet is kitakarni. Mindezt nagyon körültekintően, mert ami kilátszott a fólia alól az nem menekült a homok elől (így célszerű csak a mintának kilátszania). Sajnos a homokfújó gépet nem fotóztam le, de kerestem egy hasonló amivel mi is dolgoztunk, csak hogy fogalmatok legyen.:-)
Nahát kb. így nézett ki. :-) Mint Mikrobi!:-)
A két fekete "pöttyszerűség" a kesztyű. Oldalt beteszed a kabinba a megmunkálandó, előkészített üveget. Utána belebújsz a kesztyűbe és kezdődhet a móka!:-) A miénket egy alsó pedállal kellett működtetni. Valami fantasztikus érzés volt látni ahogy pillanatok alatt változott a kezemben az üveg. Nagyon élveztem.:-) Homokfújás után vissza lehet tenni az üveget a kemencébe tűzpolírozni, így a homokfújt felület sokkal selymesebb lett.
És íme a kész végeredményem:
Csiszolt, homokfújt próbálkozások!:-)
2010. július 21., szerda
Köszönöm! :-)
Köszönöm Nektek Lányok, hogy már 50-en vagytok velem itt a kis blogomon, és ennyien érdeklődtök rendszeresen a munkám iránt!:-) Mikor pár hónappal ezelőtt elkezdtem blogolni, minden annyira új volt. Néha még ma is kapkodom a fejem, olyan sok új információ ér naponta. (már amikor nem nyaralok):-) Sok új barátra, kedves ismerősre leltem ez idő alatt, és remélem ez csak fokozódni fog.
Imádok új vagy ismert blogokon felfedezni szebbnél szebb munkákat. Legjobban talán annak örülök amikor én kapok egy kedves hozzászólást, egy dicséretet az ékszereimre.:-D
Szeretnék minden biztatást és véleményt, (remélem ez a továbbiakban is így marad) egy saját akvarell-pasztell képpel megköszönni Nektek! :-)
KÖSZÖNÖM!:-)
2010. július 18., vasárnap
Workshop 1.rész / Ezüst gyűrű - fusing és ezüstgyurma -
Az elmúlt 10 nap történetét 2-3 részben szeretném Nektek megmutatni, szeretnék mindegyik részével külön-külön részletesebben foglalkozni. Lesz szó fusingról, lámpagyöngyről és ezüstgyurmáról.
Sopronban jártam egy 1 hetes workshop/tanfolyamon Edőcs Márta műhelyében, akitől a fusingot és a lámpagyöngyöt tanulom és még fogom is, mert szerintem az üvegről szóló tanulás egy éltre szól.
Márti egy fantasztikus ember, iparművész és nagyon jó tanár. Üveg ékszereit, táljait vagy ép üvegképeit látni egy életre szóló élmény. Számomra mindig megéri leutazni Sopronba hozzá bármilyen tanfolyamra.
Szeretem Sopront, szeretek a Mártitól tanulni, szeretek olyanokkal lenni akiknek szintén szívügye az üveg.
A Soproni tanfolyamokon mindig fantasztikus a hangulat, és ez a mostani workshop-on is így volt., sőt most hatványozottabban, mert elég sokan részt vettünk ezen a kurzuson. Egész nap együtt voltunk, sokat tanultunk, alkottunk és minden este egy-egy érdekes közös programunk volt. Estig városnézés, borozgatás, vacsorázások, rengetek szuper jó beszélgetések együtt. Nagyon-nagyon jól éreztem magam és jövőre a következő workshop-os tanfolyamra biztosan újra benevezek.:-))
De lássuk mit is csináltunk:
Első nap üvegeket rogyasztottunk, egészen aprókákat, hogy kipróbáljuk milyen az általunk rogyasztott üveget összedolgozni az ezüstgyurmával.
Pár szó az ezüstgyurmáról: ez egy fantasztikus anyag, a nevében is benne van, gyurma. Mint gyerek korunkban gyurmázva alakítunk ki belőle ékszert. pl.: gyűrűt, brosst, fülbevalót, bármit csak a fantáziánk szabhat neki határt. Természetesen van hozzá sok kis célszerszám ami megkönnyíti az alakítást, formázást. Gyorsan kiszárad, így vízzel kell nedvesen tartani. Az égetés üveggel együtt már speciális körülményeket igényel, de önmagában csak az üveggyurma akár otthon is a gázlángon kiégethető.
Én egy gyűrűt szerettem volna üveggel a közepén.
Ehhez készítettem elő pár üveggyöngy szerű, pici türkiz és zöld üveget, (szokásos kinema színek) :-)
Majd következett az ezüstgyurmából a gyűrűalap elkészítése, majd az üveg "befoglalása" ezüstgyurmába, majd a gyűrű alap és az üveget körbevevő ezüst összedolgozása, szárítása, legvégén az égetése. Figyelni kellett a megfelelő hőfokra is az együtt égetés folyamán, nehogy az üveg újra nagyon magas hőfokra kerüljön.
Hűtés után jött a csiszolás, polírozás, ami igen igen hosszú folyamat, ettől lesz ez ezüst ezüst színű végre, és a legvégén megkaptam a nem épp olyan gyűrűmet amit kigondoltam.:-))
Kicsit göröngyös, kicsit hepehupa, de életem első ezüstgyurma alkotása és büszke vagyok rá!:-)
Az egész napos alkotást este levezettük egy kis város nézéssel. Egy kedves idegenvezető Kati (Márti barátnője) mesélt nekünk Sopron történetéről, és persze utána a foci VB miatt meccset is néztünk egy étteremben (aki akart). Kiborítottunk egy pincért, aki szerintem titokban lement hídba, hogy megzavartuk a meccs nézését azzal, hogy 10-en bementünk vacsorázni. (nem mindenki jött el) A kaja isteni jó volt, a pincér egy rémálom volt, de nem tudta elvenni a kedvünket...nagyon jól éreztük magunkat.:-))
Folyt. köv.
2010. július 15., csütörtök
Magyar Kézművesek Boltjában - kinema üvegékszerek
Nagy megtiszteltetés ért, elutazásunk előtt pár nappal sikerült Deák Mártival és Bardócz Évivel megállapodnom, hogy ezentúl kinema üvegékszereket is lehet kapni a Magyar Kézművesek Boltjában.
A bolt tüneményes, kedves és csupa-csupa jobbnál jobb kézműves munkákkal van teli. Ezért is nagy megtiszteltetés számomra, hogy ezentúl az én ékszereim is ott lehetek az igényes, egyedi kincsek között. Nagy-nagy boldogság ez számomra.:-D Hipp-hipp hurrrááá!!!:-D
Ha lesz időtök és kedvetek mindenképpen látogassatok el Budára, igyatok egy bodzaszörpöt (isteni finom, én kipróbáltam, az egyik legnagyobb kedvencem) és nézzetek körül ebben a csodaszép kávézóval egybenyitott boltban. A kiszolgálás kedves, az innivalók finomak és még hab a tortán a sok-sok szép kézművesmunka.
Pár új és régebbi nyakláncom, gyűrűm is már a Boltban van.
Kettőt ebből meg is mutatok, (a rózsaszín már elkelt, épp tegnap tudtam meg):-)
Indulhat a felfedezés!
(a fényképekért ezer bocsánat, de olyan gyorsan alakultak az események, és mikor kész lettek már nem volt időm elvinni fotózni őket, és én még itthon csak ilyen képeket tudok csinálni)
2010. július 14., szerda
SOS nyereményjáték ma éjfélig - kinema üvegékszer
Tudom, hogy későn szólok, de csak ma jöttem haza (10 nap pihenéssel és munkával internet nélkül) és csak ma olvastam a nyeremény játékról a facebook-on. Szóval hátha van még valaki aki kedvet kap a játékhoz a Magyar Kézművesek Boltjában egy üvegékszeremért.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)